A csontsűrűségmérést nőknek és férfiaknak egyaránt ajánljuk az alábbi esetekben:
A vizsgálat a csonttörésen átesett, menopauza körüli életkorban lévő nőknek is ajánlott. A csontsűrűségmérés arra is alkalmas, hogy fiatalkorban megállapítsa a csúcscsont ásványianyag-tömegét, amelynek segítségével pontos adatokkal mérni lehet a későbbi életkorban bekövetkező ásványianyag-tartalom csökkenését.
A csontsűrűségmérést 50 éves kor fölött mindkét nemnek javasoljuk, amennyiben fennáll a csontritkulás valamely rizikófaktora, mint például:
Az osteoporosis szűrése bármely életkorban elvégezhető anyagcsere-eredetű csontbetegség gyanúja esetén.
65 éves kor felett minden nőnek ajánlott a csontritkulásszűrés 1-2-3 évenként az általános állapottól és az esetleges rizikófaktoroktól függően. A csontritkulás elleni kezelés hatékonyságának mérését évente javasolt elvégezni.
A csontsűrűségmérésnek biológiailag káros hatása, kockázata, mellékhatása nincsen.
A csontsűrűség mérése háton fekvő testhelyzetben, nyitott berendezésben történik. Két ponton mérünk: az ágyéki gerincszakaszon és a csípőnél. A gerinc vizsgálhatósága érdekében a betegnek a fémzárat a nadrágján ki kell hajtania. Oldalra fordulni csípővizsgálatkor sem kell. Mozdulatlanságot igénylő, nem fájdalmas vizsgálat, mely általában 5-10 percet vesz igénybe.
A vizsgálat elvégzéséhez beutaló szükséges, melyet kizárólag szakorvos adhat, háziorvos nem. A társadalombiztosítás által finanszírozott csontsűrűségmérés a szegedi központunkban vehető igénybe. Beutalóval érkező pácienseink vizsgálatát előjegyzés szerint végezzük, az előjegyzési idő általában 2-3 hónap.
Beutaló nélkül vehető igénybe a csontsűrűség-vizsgálat magánrendelésünk idején a szegedi központban, valamint a Mammut II.-ben és a Megyeri úton található privát központunkban. Az előjegyzési idő általában 1 nap.
A csontsűrűségmérés otthoni előkészületet nem igényel. Ételt és folyadékot is fogyasszon nyugodtan, a rendszeresen szedett gyógyszereit vegye be. A kontrasztanyagos röntgen- vagy izotópos vizsgálat után 1-2 napot várni kell a csontsűrűségmérés elvégzésével, mert ezek a vizsgálat értékelhetőségét nagymértékben rontják.