A pulmonológia (azaz tüdőgyógyászat) a légutak és a tüdő megbetegedéseivel foglalkozik, idetartozik az asztma és az allergia kezelése is.
A pulmonológia a tüdőt és a légutakat érintő rendellenességekkel foglalkozik, a tüdőgyógyász szakorvos feladata a légúti allergiás betegségek kezelése is. A tüdő betegségei sok esetben más szervek betegségeivel együtt fordulnak elő, gyakran a keringési rendszert is érintik. Magyarországon még mindig magas a dohányosok száma, és ezzel összefügg, hogy több százezer ember szenved krónikus obstruktív légúti betegségben (COPD). A daganatos betegségek közül világszerte a tüdőrák szedi a legtöbb áldozatot. Egyre gyakoribb az asztmás megbetegedés is, hazánkban a gyerekek 3-5 százaléka érintett. A pulmonológia szakterületéhez tartozik ezeken kívül a hörgőgyulladás és a krónikus légzési elégtelenségek gyógyítása is.
A szakrendelésen az orvos feltárja a páciens panaszait, tájékozódik a családjában halmozódó örökletes betegségekről és életviteléről, például, hogy dohányzik-e, dolgozik-e veszélyes anyagokkal. A pontos diagnózis felállításához sok esetben képalkotó eljárás is szükséges, mint például CT- vagy röntgenvizsgálat. A tüdő állapotának felmérését segíti a légzésfunkciós vizsgálat (spirometria). Az allergiás tünetek kivizsgálásához laboratóriumi vérvizsgálatot vagy bőrpróbát (Prick-teszt) kérhet, melyet allergológus végez. Az eredmények ismeretében a pulmonológus gyógyszeres vagy nem gyógyszeres kezelést, illetve műtéti beavatkozást javasolhat. A terápia célja a panaszok enyhítése, az életminőség javítása, sőt, ha lehetséges, a panaszok teljes megszüntetése.