Az ortopédia a mozgásszervi betegségek, ízületi problémák, izombetegségek kezelésével, a törzs, a gerinc és a végtagok rendellenességeivel foglalkozik.
Az ortopédia a tartó- és mozgásszervi problémákkal foglalkozik, a csont- és az izomrendszer szerzett és veleszületett rendellenességeire és azok kezelésére specializálódott. A végtagok csontjainak és ízületeinek betegségei, az izombetegségek egy része, valamint a gerinccsigolyák és a környező lágyrészek elváltozásai is az ortopéd szakorvos területéhez tartoznak.
A szakrendelésen az orvos kikérdezi a pácienst korábbi mozgásszervi betegségeiről, műtéteiről. Feltesz kérdéseket a beteg baleseteiről (törések, rándulások) és életviteléről is, például hogy sportol-e, milyenek a munkakörülményei. Részletesen kikérdezi a beteget aktuális panaszairól, a fájdalom jellegéről, pontos helyéről, erősségéről, fennállásának idejéről.
A fizikális vizsgálat során tartás- és járásvizsgálatra, az érintett testrész, végtag működésének funkcionális vizsgálatára, a kis- és nagyízületek (váll, könyök, csípő, térd, boka) mozgásterjedelmének vizsgálatára is sor kerül. A szakorvos a perifériás idegek vizsgálata során felméri a panaszos terület érző- és mozgatóreflexeit. Megvizsgálja a láb esetleges deformitásait, célzottan a gerinc- és térdproblémák okait.
A pontos diagnózis felállításához a szakorvos képalkotó diagnosztikai vizsgálatokat is kérhet, például röntgen, ultrahang, MR vagy CT vizsgálatot.