A gasztroenterológia az emésztőrendszer (a nyelőcső, a gyomor, a vékony- és vastagbél, a máj, az epeutak és a hasnyálmirigy) megbetegedéseivel foglalkozó orvosi szakterület, amely ezeknek a szerveknek a fekélyes-gyulladásos megbetegedésein kívül a rosszindulatú daganatos kórképek diagnosztizálásával foglalkozik.
A gasztroenterológiai ellátást igénylő leggyakoribb betegségek:
- refluxbetegség,
- gyomor- és nyombélfekély,
- krónikus gyomorhurut,
- Helicobacter pylori fertőzés,
- lisztérzékenység (coeliakia),
- a vastagbél gyulladásos megbetegedései (fekélyes vastagbélgyulladás, Crohn-betegség),
- a vastagbél diverticulosisa és annak gyulladása,
- a vastagbél jóindulatú daganatai (polipok),
- a vastag- és végbél rosszindulatú daganata,
- a máj gyulladásos és egyéb megbetegedései (pl. zsírmáj),
- epekövesség és az epehólyag, valamint az epeutak betegsége,
- a hasnyálmirigy gyulladásos és daganatos megbetegedései.
A gasztroenterológia legfontosabb diagnosztikai eszközei a laboratóriumi, a képalkotó diagnosztikai, valamint az endoszkópos vizsgálatok. Központunkat az Olympus csúcstechnológiás endoszkópos eszközeivel szereltük fel, amelyek hozzájárulnak a gyors és pontos diagnózis felállításához.
A jelenleg elérhető legkorszerűbb endoszkópos torony számos olyan pluszfunkcióval rendelkezik, amelyeknek segítségével lerövidül a vizsgálati idő, és növekedhet a felfedezett elváltozások száma. A ScopeGuide segíti az eszköz felvezetését, a nagyobb látószög és a Full HD képalkotás fokozza a vizsgálat érzékenységét, az egyedülálló narrow-band imaging (NBI-) technika pedig az adenomák felismerését segíti. A NBI-technikával a kék és a zöld fény segítségével vizualizálhatók az erek, amelynek segítségével felismerhető az egyébként fehér fényben észre sem vehető elváltozás is, valamint nagy valószínűséggel előre jelezhető az elváltozás jellege.
Endoszkópos műszerparkunk Full HD képfelbontással és optikai kontrasztfokozó eljárással (NBI) rendelkezik, ezek nagymértékben segítik az elváltozások felismerését, pontos lokalizálását, sőt azok természetét illetően is szolgáltatnak információkat. A széles körben elterjedt digitális zoom technikán kívül optikai zoommal is rendelkeznek, amely szintén jelentősen javítja a diagnózis pontosságát. A vizsgálatok CO2-befújással történnek, ez sokkal kevésbé jár hasi feszüléssel és görcsökkel, mellyel könnyebbé és kényelmesebbé tesszük a beavatkozást, valamint lerövidíti a vizsgálat után szükséges megfigyelés időtartamát.
Minden endoszkópos beavatkozást anesztéziában (altatásban) is tudunk végezni, melyet aneszteziológus szakorvos felügyel a pácienseink maximális biztonsága érdekében.
Az endoszkópos vizsgálatok a tápcsatorna betegségeinek felismerésére és – szükség esetén – szövettani mintavételre, illetve az eltávolítható kóros képletek (pl. polip) eltávolítására szolgálnak.
A vizsgálatot követően 1-1,5 óra múlva hazamehet az altatóorvos és a gasztroenterológus engedélyével. Ha anesztéziában részesült, akkor a vizsgálat napján már nem vezethet járművet, illetve tömegközlekedési eszközön is csak kísérővel utazhat.
Ha garatérzéstelenítésben végezték a vizsgálatot, az azt követő egy órában nem étkezhet, folyadékot sem fogyaszthat. Utána is mértéktartóan fogyasszon ételt, italt a beavatkozás napján.
Ha vizsgálatát altatásban végezték, kérjük, kísérővel menjen haza. Az altatás utóhatása miatt csak másnap vehet részt aktívan az utcai forgalomban, dolgozhat gépen, fogyaszthat alkoholt. Várjon másnapig a fontos döntésekkel, szerződések aláírásával!
A kísérő részére emeleti várótermünkben kényelmes várakozási lehetőséget biztosítunk.
Közvetlenül a beavatkozás után szokatlan panaszok jelentkezhetnek, melyeket okozhat például túlérzékenysége az érzéstelenítőre vagy az altatószerre, illetve az előkészítéssel összefüggő folyadékvesztése. Ilyenkor az Ön biztonsága érdekében javasoljuk, hogy vegye igénybe központunkban a néhány óránál nem hosszabb megfigyelést.
Amennyiben panaszai lassabban szűnnek, szükség esetén gondoskodni kell otthoni ellátásáról, segítségéről, ápolásáról.
Általános tudnivalók
Az endoszkópos vizsgálatok a tápcsatorna (a nyelőcső, a gyomor és a nyombél, valamint a vastagbél) betegségeinek felismerésére és a szükséges szövettani mintavételre szolgálnak. A vizsgálatokat gasztroenterológus szakorvosaink végzik.
A kezelés előtt speciális előkészítés szükséges, melynek pontos betartása nélkül a beavatkozás nem végezhető el!
A beavatkozás teljes időtartama az érkezéstől a távozásig körülbelül 3-4 óra, egyes esetekben ennél hosszabb is lehet. Az endoszkópia során ambuláns beavatkozás történik fekvőbeteg-megfigyeléssel, melyre pácienseink előjegyzett időpontban érkeznek. A beavatkozások sorrendjét az előjegyzés napján a gasztroenterológus és az altatóorvos szakmai szempontok szerint a helyszínen dönti el.
A beavatkozás során a makroszkóposan kórosnak ítélt elváltozásból mintát veszünk, egyes esetekben eltávolítjuk (kisebb banális polipok), a kivett anyagot szövettani feldolgozásra küldjük. Bizonyos esetekben, ha kiterjedt elváltozást észlelünk, annak végleges eltávolítására később újabb endoszkópos beavatkozás (műtét) vagy feltárásos műtéti beavatkozás válhat szükségessé.
A mintavételt követően a szövettani feldolgozás 5-7 napot vehet igénybe. A szövettani eredményt a beavatkozást végző orvos véleményezése után e-mailben küldjük el Önnek. Ha szükséges, a lelet megbeszélésére személyes konzultációs időpontot egyeztetünk.
A vastagbélpolipok a bélben növő (ritkán a vékonybélben vagy gyomorban is előforduló), többségében jóindulatú daganatok.
Az endoszkópos vizsgálatok során a polipok többségét el tudjuk távolítani (polipeltávolítás) az endoszkóp munkacsatornáján keresztül bevezetett hurokkal (polipektómiás hurok) vagy mintavételi fogóval (biopsziás fogó). A hurokkal végzett eltávolítás történhet „hidegen” és „forrón”.
„Hideg” eltávolításnál elektromos áram adása nélkül, a hurokkal mechanikusan vágjuk le a polipot.
A polip alakjától, méretétől és a falban terjedés mélységétől függően szükséges lehet áram adása, mely mind a vágást, mind a vérzéscsillapítást segíti. Ez az úgynevezett forró polipektómia. Az áramot egy diatermiás készülék adja, mely a hurokkal össze van kapcsolva, és a folyamatot pedál segítségével szabályozza a beavatkozást végző orvos. A mélyebbre terjedő, lapos polipok esetén szükséges lehet az elváltozás alá folyadékot fecskendezni, és az elváltozást az ép nyálkahártya egy részével eltávolítani (mukozektómia). Ezek a technikák komoly tudást és sok gyakorlást igényelnek, hiszen a bélfal vastagsága mindössze 3 milliméter. A keletkezett sebet szükség esetén kis fémklipszek segítségével zárjuk, amelyek egyúttal az utóvérzés veszélyét is csökkentik. Ezek 1–8 hét elteltével spontán leesnek, és a széklettel távoznak.
Fontos tudni, hogy ebben az időszakban nem szabad MR-vizsgálatra menni, és 7-10 napig kerülni kell a fizikai terhelést.
A rosszindulatú elváltozásra gyanús polip esetén különösen körültekintően járunk el, mielőtt megkísérelnénk eltávolítását. Speciális optikával és nagyítással megvizsgáljuk, szükség esetén szövettani mintát veszünk, kiegészítő CT- vagy MR-vizsgálatot végzünk.