Az általános fül-orr-gégészet az ízlelő-, a szagló- és a hallószervek, valamint a fej és a nyak összefüggő rendszerének betegségeivel és elváltozásaival foglalkozik.
A fül-orr-gégészeti szakvizsgálat a szájüreg, az orr, a garat, a gége és a hallószervek megbetegedéseit vizsgálja. Ez a szakterület foglalkozik többek között a hangképzési zavarokkal, a fülzúgás kivizsgálásával, az allergiás panaszokkal, a horkolással, továbbá az éjszakai légzéskimaradással, a szédüléssel és a hallászavarral is. A leggyakoribb probléma a középfülgyulladás, a mandulagyulladás, az orrpolip, a garat és a gége gyulladása, az arcüreggyulladás.
A szakorvos részletesen kikérdezi a pácienst a kórtörténetéről és aktuális panaszairól. Ezután megvizsgálja a panaszt okozó területet. A fül esetében a külső hallójáratokat és a dobhártyákat vizsgálja, illetve hallásvizsgálatot végez. A füldugulás és egyéb kisebb problémák kezelését (pl. fülmosás) azonnal elvégezhetik.
Orrtükörrel, kopogtatással és endoszkóppal megvizsgálja az orr üregeit, az orrgaratot és az algaratot. Az orrmelléküregekről esetenként röntgenvizsgálatra is szükség van. A szájüreg vizsgálatakor megtekinti a torokmandulákat és a garatot, illetve a gége mozgását. Szükség esetén váladékvételre is sor kerül. Tapintással megvizsgálja a nyirokcsomókat. A vizsgálat fájdalommentes, az eredménytől függően a szakorvos gyógyszeres kezelést, illetve műtéti beavatkozást javasolhat.