Az emlőrák a nők egyik leggyakoribb és legrettegettebb betegsége: hazánkban évente mintegy 6000 új emlőrákos beteget diagnosztizálnak. Az emlőrák korai szakaszában teljesen tünetmentes, csak szűrővizsgálattal fedezhető fel: időben történő felismeréséhez elengedhetetlen a rendszeres önvizsgálat és az 1-2 évente elvégzett szűrővizsgálat. A röntgen mammográfiai vizsgálat célja a daganatos elváltozás kizárása, illetve annak felismerése. Az eljárás a legérzékenyebb módszer az emlőrák korai szűrésére.
A mammográfia szűrővizsgálatként 40 éves kor felett ajánlott, ennél fiatalabb korban a vizsgálatot irányító szakorvos döntése alapján lehetséges.
A mammográfia vizsgálatok álló helyzetben (állapottól függően ritkán ülve) speciális röntgen berendezéssel történnek. Gyakorlott asszisztensek kétirányú felvételt készítenek mindkét emlőről. A megfelelő képminőség, valamint a sugárterhelés csökkentése érdekében a felvételek alatt az emlőt speciális műanyag lemez segítségével komprimálják. A mammográfiás felvétel elkészítése körülbelül 5 percig tart. A mammográfiás vizsgálatnak nincsenek mellékhatásai. Az emlők összenyomása járhat enyhe kellemetlenséggel, ritkán fájdalommal. A pontosabb diagnózis érdekében a szakorvos javasolhat további vizsgálatot, például kiegészítő speciális röntgenfelvételt vagy ultrahangvizsgálatot.
Az ellenőrzésre 40 évesnél fiatalabb korban csak a vizsgálatot irányító szakorvos döntése alapján, indokolt esetben kerülhet sor.
A mammográfiás képalkotás alacsony energiájú ionizáló sugárzással történik, ezért kismértékű sugárkockázat van, amely a nemzetközi és hazai szabályozások szerint jóval a megengedett határérték alatt van.
A vizsgálat elvégzéséhez beutalót kell hozni, beutalót háziorvos vagy bármely szakorvos adhat. Beutaló nélkül vehető igénybe a mammográfiás röntgen vizsgálat a magánrendeléseink idejében, árlistánk szerint.
Mikor történik a lelet kiadása?
A lelet elkészülését befolyásolja az, hogy milyen típusú vizsgálatra érkezett a beteg, de meghatározó a vizsgálat kiértékelésének komplexitása, illetve a helyi adottságok. A lelet vizsgálatot következő 2-5 napban készül el. Kérjük, minden esetben tájékozódjon a közvetlen kollégáktól.
Célszerű a mammográfiai vizsgálatot célszerű a menstruációt követő héten elvégeztetni, mert ilyenkor kisebb az a kellemetlenség, amit a mellek kompressziója okoz, amire a pontosabb értékelhetőség miatt van szükség. A vizsgálat semmilyen előkészítést nem igényel, csupán a vizsgálat előtt a bőrre került kozmetikumokat, krémeket le kell törölni.
Az emlők rendszeres önvizsgálata jelentősen növeli az esetleges elváltozások korai felismerését. A mellekben észlelt elváltozás nem mindig rosszindulatú, viszont a betegség korai felismerése és kezelése teljes gyógyulást jelenthet. Feltétlenül hangsúlyoznunk kell, hogy az önvizsgálat önmagában nem szűrővizsgálat, a szakorvosi, esetleg mammográfiás vizsgálatot nem helyettesíti.
Az önvizsgálatot a menstruáció utáni napokban érdemes elvégezni, egy jól megvilágított helyiségben, a tükörelőtt, amelyben mindkét emlő egyszerre látható.
Ezekre figyelj az önellenőrzéskor!
Az emlők alakját, nagyságát, a mellbimbók állapotát és az emlők bőrét. Ha az emlők mérete miatt a mell alsó részét nem tudod áttekinteni, akkor az emlőt kezeddel megemelve nézd át a szabaddá vált területeket. Ugyanezt végezd el felemelt és leengedett karral is. Ha az egyik emlő nagyobb, mint a másik, vagy valamelyik mellbimbó kisebb, esetleg befelé forduló, nincs ok aggályra, ez nem ritka, sőt teljesen természetes jelenség.
HA
Az ultrahangos vizsgálat önmagában nem alkalmas emlődaganatok szűrésére, de kiegészítő vizsgálatként szükség lehet az elvégzésére!
A merevítős melltartók gyakran okozhatnak kisebesedést a bőrön, ilyenkor válts puha kellemes viseletű melltartóra! Az emlő hormon hatásra is termelhet váladékot, melynek a színe lehet fehér, sárga, zöldes vagy esetenként színtelen is. Ha a váladékozás kellemetlenséget okoz, keresd fel nőgyógyászodat!