Időpontfoglalás
Ügyfélszolgálat - magánrendelés +36 1 803 6464

2022-06-24Ezért fontos a történelmi leletek CT-vizsgálata

Egy hun kori kardot és egy középkori kést vizsgáltak legutóbb az Affidea Mammut II. Diagnosztikai Központ CT-berendezésén a Budapesti Történeti Múzeum megbízásából.

Az Affidea a főváros múzeumának foglalkozásegészségügyi és szakmai partnere, s ez az együttműködés nem csak a munkatársak évenkénti szűrésére, de alkalmanként régészeti leletek, műtárgyak vizsgálatára is vonatkozik. Az együttműködés több évre tekint vissza, amikor egy restaurátor egy különleges persellyel érkezett az éppen aktuális egészségügyi szűrésére. Az agyagedényben érezhetően volt valami, de nem szerették volna feltörni azt. Ekkor merült fel az ötlet, hogy az Affidea munkatársai röntgennel vizsgálják meg a régi tárgyat, és így derült ki, hogy pénzérméket rejt a persely.

Mint ismeretes a komputertomográf vagy ismertebb, rövidített nevén CT, egy olyan, röntgensugárral működő berendezés, amely több harántszeletben készít felvételt az élő szervezetről vagy jelen esetben egy-egy történelmi tárgyról. Ezekből a rétegfelvételekből a számítógép háromdimenziós térbeli képet állít elő. Az olyan tárgyaknál, amelyeket komolyabb korrózió vagy rozsda fed, nagyon fontos, hogy a CT belepillantást nyújt a tárgy belsejébe és megmutatja például a fémtárgy eredeti alakját, szerkezetét. A legutóbb egy hun kori kard került elő a fővárosi Dagály utcából, amely szabad szemmel csak a teljesen korrodált, elformátlanodott külsejét mutatta, de CT-vel nagyon szépen lehetett látni a keresztvasat, a markolat alatti, illetve a tok szája körüli fémerősítést és díszítést is.

A szintén most vizsgált késnél – amit a Budai Vár egyik kútjában találtak – a régészek nem tudták megállapítani szabad szemmel, hogy vajon az a penge tokja vagy pedig maga a késnyél. A CT mutatta meg, hogy a szóban forgó tárgy a kés nyele, és még benne volt a pengetüske is. Ez a kés különösen azért érdekes, mert a nyélen, illetve a pengén is volt egy, a kút nedves körülményei miatt épen maradt díszített bőrtok, amit nem bontottak meg.

A leleteket várhatóan a nagyközönség is láthatja majd a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában a középkori ásatások jövő évi kiállítási anyagában.